Internet baglantisinda kesinti

Son gunlerde yasanan internet yavaslamalarinin sebebi olarak  El Cezire’nin internet sayfasinda verilen bilgilere gore kesintinin nedeni Akdeniz’de denizaltından geçen 3 kabloda meydana gelen arıza gosteriliyor. Bu kablolar Avrupa, Ortadoğu ve Asya arasındaki internet ve telefon hizmetleri icin buyuk onem tasimakta.Haberde ayrica, bu problem nedeni ile Mısır’ın bağlantı kapasitesinin yüzde 80, Avrupa ile Hindistan arasındaki hizmetlerin de yüzde 65 oranında zayifladigi belirtti. Ayrica Singapur, Malezya, Tayvan,  Suudi Arabistan ve Pakistan’ın da bu sorundan etkilendiği kaydedildi. Bahsedilen fiber kablolardan bir tanesinin tamamen parçalandığı, iki tanesininde kısmen zarar gordugu kaydedildi. Bu yavaslamanin dolayli yollardan Ulkemizide etkiledigi bir gercek. Bilindigi gibi uluslar arasi iletisimde kullanilan ozel fiber kablolar metrelerce yari capa ulasmakta ve okyanus altinda metrelerce derinlikte yer almaktadir.

Konuyla ilgili buyuk servis sağlayıcılardan biri olan Fransız Telekom şirketinden yapılan açıklamada, kablo arızasının Sicilya ile Tunus arasındaki bölgede meydana geldiği belirtildi.

Kabloların neden koptuğunun bilinmediği, ancak saldırı olasılığının düşünülmediği ifade edildi.

Kabloların onarilması için bölgeye gemi gönderildigi, ancak geminin 22 Aralik Pazartesi gününe kadar olay yerine ulaşamayacağına dikkat çekilen açıklamada, dolayısıyla arızanın 31 Aralık’a kadar sürebileceği belirtildi.

“Internet baglantisinda kesinti” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir