ADSL 8 mbit fiyaskosu ve 3G

Yurt disinda uzun bir zamandir uygulanan fakat her teknolojik atilimda oldugu gibi yurdumuza uzun zaman sonra entegre olan bir gelisme olarak adlandirabilecegimiz 3G mobil sistemi kisaca cep telefonlari araciligi ile operatorumuz uzerinden hizli internet baglantisi olarak tarif edilebilir.

ADSL hizmeti konusunda tekelci konumunda bulunan, telefonsuz ADSL hizmeti mumkun olmasina ragmen her aboneye telefon hizmetini sart kosan yurdumuzun guzel firmasi icraat ADSL hizlarina gelince deyim yerinde ise tamamen tokezlemekte. Komsumuz olan ulkelerde ADSL hizlari 20-30 mbit seviyelerinde ve 10-20 Euro civarlarinda bulunurken yurdumuzda 1mbit’lik baglanti icin telefon abonelik ucreti dahil 45 lira gibi bir rakam odemek zorunda birakiliyoruz.
Yeni nesil iletisim teknolojisi 3G Temmuz sonunda faaliyete gecmek zorunda. Bircok konuda elindeki kartlari iyi oynamayi bilen malum Turk Tekelom firmamiz 3G konusunda da atak yaparak ADSL hizini 8mbite kadar yukselterek! ( ucuz diye nitelendirilen tarifelerde ) kullanicilarin 3G sistemine kaymasini onmele pesinde oldugunu gosterdi.

Ancak bu tarifede ilginc olan bir nokta su,
herhangi bir kullanici diledigi an 8mbite kadar limitsiz tarifeye gecebilir fakat 8mbit hiz siniri garanti edilemez. Yani bu hiz 1mbit bile olabilir. Bunun yani sira tarifede her ne kadar limitsiz ibaresi geciyor olsada aylik 15GB download yapti isen tabir yerinde ise zictin. Cunku 1 ayda 15Gb download limitini bu limitsiz tarifede gecti isen Tekelom hizini 512kbit olarak dusuruyor. Bir nevi sen bu ay cok indirme yaptin bu sana ceza aklini basina al kapasitemizi zorlama diyor.

Uygulamada bulundugum birtakim noktalarda 8mbit hizi her noktanin desteklemedigini tespit ettigimi soyleyebilirim. Ancak Turk Tekelom her ne yaparsa yapsin kullanicilardan elde ettigi bu muthis gelir kapisini 3G teknolojisine kaptirmak zorunda. Kimbilir bakarsiniz 20mbit ADSL ucreti 1 ay sonra 10-15 lira seviyelerinde surunebilir.

“ADSL 8 mbit fiyaskosu ve 3G” üzerine 5 yorum

  1. ewet kardeşim haklısın bu güzel yurdumuzda her ileri gelen büyük ve parası bol insanların yaptıkları gibi net ve tel sağlayıcılarıda halkın yani bizim üstümüzden servetlerine servet katıyolar…aslında onlara en büyük ceza ve akıllarına başlarına almalarını sağlarsa tabiki hiç bi şekilde net kullanmayarayak protosto etmek olur..ve harcadaıkları ihale paraları ellerinde patlar böyle halkın yumruhunu görmüş olurlar…

  2. size katılmakla beraber şunuda eklemek isterim. limitli limitsiz 🙂 8 mb. kullanım sonucu kota aşmalarına verilen cezanın sebebini “adil kullanımın sağlanması”. Türk Telekomun birde gerçekten 8 mb sınırsız tarifesi var. Tabiki ona da fahiş fiyat alıyor. Yani iyi para verirseniz adil olmasınıza gerek yok diyor adamlar. Burdan çıkarılacak sonuç adamlar sadece parayı düşünüyor. Sen ver paranı hattınız uygunsa 8 mb interneti görürsün. Hat uygun değilse sen fazla para verirsin ama hizmeti alamazsın diyorlar resmen. Sanki bu hattı biz çektik buraya. İyi pazarlama yaptıklarını sanıyorlar. Bütün mesele internet konusunda tek kurum olmasıydı.

  3. ya ttnet bir gun batacak ,hernekadar tekelde olsa sonu bu olacak bu kacınılmaz . 3G geldi 4 G side gelecek .Bu zihniyetle biz yaptık oldu kardeşim demekle olmuyor.bir kere kullanıcı memnun degılse oyle ya da boyle alternatifini arastırıyor buluyor.Ben ttnet abonelerınde hızlı bır dusus bekllıyorum .Onumuzdekı aylarda Şu an 3G PC ler için pahalı ama fiyatı düşecektir

  4. Arkadaşlar öncelikle bahsi geçen ttnet Türk Telekoma aittir. Yanlış anlaşılma olmasın, biz türklerin zoruna gitmesin diye Türk Telekomdur. Aslı Lübnan Telekom olması düşünülmüştür. Yabancı menşeili bir firmaya peşkeş çekilen sonrada 8 mbit adıyla duyurulan bu hizmet ağında şu da bir gerçek!

    Yollarımızın kazıldığı ve fiber kabloların döşendiği bir dönemdeyiz ne var ki bir de şu durum var, türk telekom (lübnan telekom) bu fiber kabloların yapısında kullandığı lipidler diyeceğim çünkü hız arttırımları ve stabil 8 mbit için gerekli baz istasyonu gibi istasyonlara ihtiyaç duymaktadır. Bu baz istasyonlarında elektrik ile çalışması düşünülen besleme sistemleri türk devletinin elektriğini kullanmayıp kendi elektriğini alternatif olarak üretmesi planlanmıştır. Örneğin yuvarlak bir mıknatısın içerisine bir saraçlı bobin düşünün işte size 5Kwlık bir elektrik. Ancak bu sistemde olmayan bir hata stabil değil. Kondansatör ve regulatörle depolanacak olan sistem 15 gb limit sonrası elbette çok enerji harcayacaktır. Bu durumda bizim 8 mbit ne 512 Kbiti olacak 10 Kbit. Lütfen araştıralım o zaman paramızın mili servetimizin bir avuç lübnan firmasında olduğunu anlamış oluruz. Milli değerlerimize sahip çıkalım bu yazıyıda paylaşalım….

    Türk teleko(n)a lübnan konmuş 🙂 – 🙁

  5. Yanlız şuda bir gerçekki türk telekom henüz ya sistemi otomatiğe bağlamadığından yada sadece korkutma amaçlı olduğundan 15 gb limiti olayı geçerli değil. Ben mesela bu ay 240gb’yi gördüm hala 8 mbit.. 🙂 (1 yıldırda böyle devam ediyor, daha bir kez bile düşmedi ama düşenide duymadım değil.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir